Veliler sınav sonucunu cepten öğrenecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 'Veli Bilgilendirme Sistemi SMS Servisi' sistemine geçti.

MEB Mobil Bilgi Servisi ile öğrenci velileri, e-Okul yönetim sisteminde yer alan öğrenci bilgilerine, tüm GSM operatörlerinden öğrencinin kimlik numarasını yazarak 8383'e mesaj göndererek abone olabilecek. Sistem sayesinde devamsızlık bilgisi 1 saat, sınav sonuç bilgileri ise 3 saat içerisinde sisteme kayıtlı veliye mesaj olarak iletilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Grup Başkanlığı '8383 MEB Mobil Bilgi Servisi' genelgesi yayınladı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı imzalı genelge ile bakanlık ile GSM operatörleri arasında 'Veli Bilgilendirme Sistemi SMS Servisi' konusunda protokol imzalandığı vurgulandı. Protokol kapsamında resmi ve özel tüm öğrenci ve öğrenci velilerine e-Okul sisteminde üretilen devamsızlık, sınav tarihi, sınav yeri, kazanılan okul, alınan not, haftalık ders çizelgesi, seçilen ders, nakil ve okul kaydına ait bilgileri tek bir mesajla veliye iletilebilecek. Mesajla aktarmak için kurulan 8383 Mobil Bilgi Servisi'nden yararlanmak isteyen kişilere bakanlıkça davet mesajı gönderiliyor. Sistemden yararlanmak isteyenler servise üye yapılacak.

VELİLER 3 SAAT İÇİNDE BİLGİLENDİRİLECEK

Velilere gönderilecek olan mesaj içerikleri bakanlık sistemlerine girilen e-Okul, Açıköğretim Kurumları Sistemleri, MEBBİS'ten oluşacak. Sisteme girilen bilgi, gönderilecek olan SMS bilgisine göre aynı gün içerisinde belirli zaman aralıklarında kısa mesaja dönüştürülerek GSM operatörleri kanalıyla üyelere iletilecek. Sisteme girilen günlük devamsızlık bilgisi en geç bir saat içerisinde, öğretmenler tarafından girilen ders notu bilgileri ise en fazla üç saat içinde velilere iletilecek.

8383 Mobil Bilgilendirme Servisi'nin üyelerine yeterli içerik üretebilmesi, bilgi üretici kaynakların veri girişlerini zamanında, düzenli ve doğru olarak yapmasına bağlı olduğu genelge de vurgulandı.

Bakanlığa yapılan müracaatlardan ilgililerin servis hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ya da eksik bilgi verdikleri anlaşıldığı kaydedilen genelgede, "Bakanlığımız, e-Okul veli bilgilendirme internet adresinde yer alan açıklamalara ve sık sorulan sorulara verilen cevaplara göre tüm yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz okul yönetimlerince bilgilendirilecek. Mobil bilgilendirme işlemi bakanlıkça merkezi olarak yapıldığı için, bundan böyle kurum müdürlüklerince SMS gönderim anlaşması yapılmayacak. Servisin sürekli geliştirileceği de göz önünde bulundurularak MEB Mobil Bilgi Servisinde yer alması istenen içerikler Bilgi İşlem Grup Başkanlığı'na bildirilecek. Sistemlere bilgiler zamanında ve doğru olarak girilecek, tüm bilgiler güncel tutulacak, hatalı mesaj göndermenin önüne geçilecek." ifadelerine yer verildi.

HER SORGULAMA İÇİN 1 TL ÜCRET ÖDENECEK

8383 Milli Eğitim Bakanlığı Mobil Bilgi Sistemi'nde tüm öğrenci ve öğrenci velileri e-okul yönetim sisteminde yer alan öğrenci bilgilerini SMS ile ulaşabilecek. Servise üye olanlar; devamsızlık bilgileri, sınav sonuç bilgileri, sınav tarihleri, karne notları, diploma notları, proje bilgileri, kayıt alınma ve silinme bilgileri, nakil bilgisi ve yararlı bilgileri öğrenebilecek. Yaygın Öğretim SMS Servisi'ne üye olan Açıköğretim Ortaokulu öğrenci ve velileri ise, sınav sonuç bilgisi, sınav yeri ve tarihi bilgisi, ders seçimi bilgisi, sınav merkezi değişiklik bilgisi, mezuniyet ve diploma notu bilgisi, yeni sistem kullanıcı bilgisi, bağlı olduğu okul değişikliği ya da atama bilgisine ulaşabilecek. Servis kapsamında tüm kullanıcılar yapacakları her sorgulama için 1 TL ücret ödeyecek.

(CİHAN)

Konular